Vinná stezka Alsaskem

Máte-li rádi víno, určitě jste už ochutnali nějaké Francouzské. Okoštovali jste už ale někdy víno z Alsaska? Především ta bílá, pocházející z téhle oblasti, mají úžasný charakter.

als-village

Trocha zeměpisu

Otevřete si mapu Francie a prstem si přejeďte na severo-východ (pro ty z nás, kteří mají guláš v zeměpisných údajích, je to vpravo nahoře). Tam narazíte na Alsasko, které formálně spadá pod Francii. Formálně, protože jinak se v mnoha ohledech liší od toho, co cizinci považují za Francouzské. Dokonce i Francouzi (s lehkým posměškem) a sami Alsasané (s hrdostí) občas říkají, že Alsasko do Francie úplně nepatří. Kvalitou vína ale naštěstí zůstává pevně v zemi galského kohouta.

alsace-vineyard
Ve vinici rozhodně nechvátejte!

Alsaský vinný region se rozprostírá na poměrně úzkém ale dlouhém pásu země na západ od dálnice ze Štrasburku do Mylhúz. I etymologie názvu Alsasko ukazuje mimo Francii. Ve Staré Germánštině znamená buď „cizí panství“, nebo snad „položená u Illu“ (řeka v Alsasku). Kromě názvu samotného regionu i mnohá města nezapřou německý původ – v architektuře, ani v názvech, jak napovídají třeba Ostheim, Mittelbergheim, Dieffenthal a spousta dalších. V podstatě každý člověk ve středním věku navíc mluví německy. Je ale pravda, že mladší už lépe reagují na angličtinu. I tím se však od zbytku Francie tenhle nádherný kout liší.

Výběr vína pěstovaného v téhle lokalitě čítá typicky osm odrůd: edelzwicker, sylván, bílá rulanda (pinot blanc), ryzlink, muškát, tramín, šedá a modrá rulanda (pinot gris a noire). Docela výjimečně můžete narazit i na různé speciality (např. Chasselas). Naopak nejčastěji věnují alsaští vinaři místo a práci ryzlinku, který zabírá lehce přes 20% celkové rozlohy alsaských vinic. Kromě klasického můžete v Alsasku ochutnat také tradiční šumivá vína, Crémant d’Alsace nebo pálenku z vína.

alsace-village
Víno, kam se podíváte.

Popisovat chutě jednotlivých druhů místních vín postrádá smysl. Důležité je, že bez ohledu na preference ohledně vína si tu v rozmezí od lehkých sylvánů po těžké šedé rulandy vybere každý. Jediná červená odrůda většinou hraje lehkými ovocnými tóny, ale občas se od tohoto tmavého pokladu dočkáte překvapení v podobě plné, hutné chuti.

Pro ochutnávky rozhodně vyplatí navštívit města Mittelbergheim, Dambach-la-ville a oblast kolem Ribeauville a Requiwihru. Většina vinařů má po přes týden otevřeno a uvítají každého, kdo si chce od nich nějaký produkt koupit. Požádejte je o ochutnávku a oni se rádi o výsledky své práce podělí. Obvykle za ochutnávku nic nechtějí, naopak spíš očekávají, že si něco koupíte. Cena za lahev záleží hodně na velikosti produkce vinaře, jeho proslulosti a místě, kde má obchod. Ti nejlevnější začínají někde na neuvěřitelných € 4,50.

Nejen vínem je člověk v Alsasku živ!

munster-cheese
Sýr Munster. Chutný a zrající. Mňam!

Vinaři doporučují svá sušší vína k různým pokrmům. Místní kuchyně nabízí příjemný mix francouzských a (zase!) německých vlivů. Choucroute [= šukrut] naláká každého, kdo má rád zelí. Samozřejmě, nekonečný se zdá být i výběr uzenin. To máte klobásy s provensálským kořením, s majoránkou, s ořechy, s kachním masem, s vepřovým, s oslím, kozím, pštrosím…

K vínu se pochopitelně často pojídá sýr. Kromě kozího se v Alsasku vyrábí i velmi známá značka Munster. Jakmile ho rozbalíte, přejmenujete jej na Monster. Pokud vám vadí silně aromatické zrající sýry, raději si předem dejte kolíček na nos. Až jej ale ochutnáte, přezdívku odvoláte. Pokud se přeci jen silného zápachu bojíte, zkuste jej na tarte flambée, další místní specialitě. Vytažený z trouby ztrácí na síle a můžete se tak plně věnovat jeho vynikající chuti.

A ven!

alsace-village-castle
V Ribeauville. Spousta historických budov, výhledy na vinice a hrady v okolí. Nádhera!

Po dobrém jídle budete nejspíš potřebovat procházku. V Alsasku rozhodně nebudete trpět nedostatkem cílů. Jelikož se vinice nacházejí na úpatí Vogéz, uvidíte prakticky z každé vesnice nějaký hrad. Vyplatí se na nějaký vyrazit, protože obvykle nabízí pěkný výhled a perfektní místo pro piknik.

Samozřejmě i samotná alsaská města stojí za podívání. Nažhavte foťák, protože města jako Ribauville, Requiwihr, Colmar nebo Dambach-la-ville vás okouzlí v jakémkoli ročním období.