6 rozporů, se kterými musíme bojovat

shutterstock_383170669
Naše rozdíly často vedou ke konfliktům

Muži nepocházejí z Marsu. To bychom jich tam nejspíš polovinu okamžitě vypoklonkovaly a druhé polovině tím minimálně jednou týdně vyhrožovaly. My ženy také nebydlíme na Venuši. Všichni se tu mačkáme na Zemi a musíme spolu nějak koexistovat. Někdy to přináší báječné výhody a skvělé zážitky, jindy z toho pramení nepříjemné konflikty. Výčet jisker, které mohou zažehnout nějakou tu vášnivou debatu nebo vyvolat otrávenou reakci, čítá daleko více než šest kousků. Tyhle rozdíly ale bijí do očí nejvíce a často vyústí v nechápavé pohledy a výrazy zoufalosti na obou stranách. Lepší by přitom bylo si je zapamatovat a smířit se s nimi. 

1. Velikost nerozhoduje

Dámy ve valné většině případů velikost náčiní neřeší, pokud tedy nepřistoupí na mužskou hru nebo se nesnaží svého chlapa ubezpečit o dostatečnosti jeho předností. Zato pánové rozměry řeší nejspíš od svého početí a nejvíc v kolektivu. „Manžel hraje hokej a jednou za týden ho po trénincích vyzvedávám. Ze začátku jsem vždycky čekala u dveří šaten, ale po třech nebo čtyřech trénincích už jsem všechny hlášky o velikosti, tvaru a sexuální výdrži veškerých členů mužstva slyšela, a tak už raději chvilku postojím venku v chladu,“ svěřuje se architektka Kamila (27). A můžeme si být jisté, že – na rozdíl od velikosti – na věku pánům nezáleží. Stejně se baví patnáctiletí jako čtyřicátníci,  zatímco ženy spíš než rozměry zajímá, co pánové v posteli se svým náčiním i bez něj skutečně dovedou.

2. Přitažlivé, nebo nechutné?

Muži jsou daleko více vizuálně založení (obzvláště v intimní oblasti). To ovšem neznamená, že by dokázali rozeznat olivovou od tyrkysové barvy nebo měli vyvinutý smysl pro estetiku. Žena v latexovém ohozu s nesmyslně zmalovaným obličejem, špulící rty jako Agáta při focení, jim přijde sexy. Pro nás už se to pohybuje daleko za hranou vulgarity. Přitom osobu na obrazovce nutně nehodnotíme jako svou konkurenci, jen prostě rozlišujeme přitažlivost a lacinost.

3. Plánování

Ženy si pečlivě zapisují své aktivity na příští dny. Potom si rády sedneme a probereme plán na příští měsíc. Kam vyrazíme o tom volném víkendu na čtrnáct dní? V kolik se vrátíme v sobotu z návštěvy od rodičů? Muži se rádi rozhodují podle situace, takže odpověď na zmíněné otázky většinou zní „nevím“ nebo „mně je to jedno“. Jenže ve chvíli, kdy dorazíme na místo, to najednou jedno být přestává. Nebylo by lepší dohodnout se předem a sladit svoje představy?

4. Zapomínání

S důkladným zapisováním souvisí také paměť. Většina žen, které si zanesou svůj rozvrh do plánovače, jej beztak zná zpaměti. Muži si nic nepoznamenají, přitom si ale zároveň nic nepamatují. „V sobotu se jdu s klukama mrknout na zápas,“ uslyšíte v pátek navečer. „Ale vždyť máme naplánovanou tu návštěvu. Slíbili jsme to už před měsícem.“ Proč studujeme vysokou školu, aby se pak některé z nás staly sekretářkami svých partnerů?

5. Hnědá kabelka se k černému kabátu nehodí

Muži si dovedou obléct neskutečné kombinace

Muži obecně moc nedovedou rozlišit různé barvy. Ty, kteří to svedou, to zase nezajímá dost na to, aby o šarlatové nemluvili jako o červené. Pak se ale nemůžeme divit, že si klidně k černým kalhotám oblečou bílé ponožky a obují hnědé boty. Občas to ženě unikne a chlap takhle vyrazí do práce. Nakonec je to ale jeho věc. Proč by ovšem žena měla zastávat stejnou – tedy nulovou – strategii při oblékání? Kabelka na ples a do práce přeci nevypadá stejně. Samozřejmě, za některé kousky si prodejce řekne nehorázné částky, ale ničím se to neliší od pánských hraček (elektronika apod.). Co platí o kabelkách, dá se aplikovat na šaty, boty nebo šperky.


6. Úklid

Dlouhou část historie fungovalo jednoduché rozdělení. Ženská práce je ta, kterou jsou muži líní vykonávat. Nesporně si tedy užíváme faktu, že už veškeré domácí práce pánové nepovažují za dámskou záležitost. Ale když už muž uvaří to skvělé jídlo, nemohl by si po sobě sklidit i tu spoušť v kuchyni? „Potom,“ ozve se často z chlapských úst. Co to znamená? A proč vlastně ne teď? Zatímco muž sebou hodí na kanape s příjemně plným břichem, žena se nedokáže oddat lenošení, když je vedle takový binec.

Naštěstí postupně zabírá osvěta a pánové se sice neochotně, ale jistě podvolují našim pokusům je kultivovat. Muži před padesáti lety a dnes se tak nedají ve spoustě aspektů vůbec srovnávat. Ještěže tak!Dělba práce dnes naštěstí vypadá jinak než v minulosti